Gå til indhold
FORSIDEN | FOR ANSATTE | PRINT | SITEMAP |

Psykiatrien i Region SyddanmarkTil forsiden

Hvem er Psykiatriens Medicinrådgivning

Hvem er vi?

Psykiatriens Medicinrådgivning består af 6 farmaceuter og en specillæge i klinisk farmakologi som arbejder både internt og eksternt psykiatrisygehuset.

Kontakt

Farmaceuterne dækker såvel primær- som sekundærsektoren.

Herunder kan du se hvilken farmaceut der er tættest på dig.

Vi kan kontaktes på mail eller telefon.

Du kan altid skrive til os på PsMr@rsyd.dk

PsMr MWN

Teamkoordinator

Primær sektor (almen praksis, kommuner i Region Syddanmark)

Psykiatrisk afdeling Aabenraa

 

Merete Willemoes Nielsen

Klinisk farmaceut, ph.d.

 

Tlf: 24 79 79 67

Mail: merete.willemoes.nielsen@rsyd.dk

 

PsMr MG

Psykiatrisk afdeling samt lokalpsykiatri Esbjerg og Vejle

Børne og Ungepsykiatri Sydjylland

 

Mette Gulløv

Klinisk farmaceut

Telefon: 61 61 44 47

Mail: Mette.Gullov@rsyd.dk

 

 

 

PsMr PSH
Psykiatrisk afdeling og Børne og Ungepsykiatri Odense

Psykiatrisk afdeling Middelfart

 

Per Sveistrup Hansen

Klinisk farmaceut

Telefon: 2363 1785

Mail: Per.Sveistrup.Hansen@rsyd.dk

 

THD

Sekretær for Lægemiddelkomitéen for Psykiatri

 

Tina Hoff Duedahl

Klinisk farmaceut, ph.d.

 

Tlf: 24 99 84 39

Mail: tina.hoff.duedahl@rsyd.dk

 

PsMr MGL

Primærsektoren (almen praksis, kommuner i Region Syddanmark)

Lokalpsykiatri Odense og Middelfart

 

Mette Gunilla Lundberg

Klinisk farmaceut

 

Tlf: 24 79 79 96

Mail: mgl@rsyd.dk

 

 

PsMr JPH

Psykiatrisk afdeling og Lokalpsykiatri Svendborg

 

Jolene Henriksen

Klinisk farmaceut

 

Telefon: 2965 9044

Mail: Jolene.Pilegaard.Henriksen@rsyd.dk

 

PsMr MBH

Læge

 

Maija Bruun Haastrup

Specialllæge i klinisk farmakologi

 

Mail: Maija.Bruun.Haastrup@rsyd.dk


 


Siden er sidst opdateret 4-3-2021



Psykiatrien i Region Syddanmark | Lille Grundet Hulvej 25, bygning P | 7100 Vejle | Kontakt | Tilgængelighedserklæring