Gå til indhold
FORSIDEN | FOR ANSATTE | PRINT | SITEMAP |

Psykiatrien i Region SyddanmarkTil forsiden

Uddannelsesansvarlige overlæger på afdelingerne


Psykiatrisygehuset har ni uddannelsesansvarlige overlæger der er fordelt på sygehusets 8 kliniske afdelinger.

Den uddannelsesansvarlig overlæge har sammen med den ledende overlæge ansvaret for afdelingens videreuddannelse af yngre læger. Det er den uddannelsesansvarlige overlæge der skal sikre, at målbeskrivelsen for specialet udmøntes i uddannelsesprogrammer og uddannelsesplaner på afdelingen.

Nedenfor finder du en oversigt over de uddannelsesansvarlige overlæger og deres kontaktoplysninger:

 

Psykiatrisk Afdeling Svendborg

Rikke Laulund Schultz

 

E-mail: rikke.laulund.schultz@rsyd.dk

 


Psykiatrisk Afdeling Odense - universitetsfunktion

 

Malene Ellevang Paaaby 

E-mail: Malene.Ellevang.Paaby@rsyd.dk

 


Psykiatrisk Afdeling Middelfart

 
Else Breth Knudsen
 

E-mail: else.breth.knudsen@rsyd.dk

 

 

Psykiatrisk Afdeling Vejle

 
Taus Oliver Biba 

 

E-mail: taus.oliver.biba@rsyd.dk

 

Psykiatrisk Afdeling Esbjerg

 

Tomasz Duchnowski

 

E-mail: Tomasz.Duchnowski@rsyd.dk

 

Psykiatrisk Afdeling Aabenraa

 

Lars Møller Nielsen 

 

E-mail: Lars.Moeller.Nielsen@rsyd.dk

 

Børne- og Ungdomspsykiatri Odense - universitetsfunktion

 

Anne Dorte Stenstrøm

 

E-mail: Anne.Dorte.Stenstroem@rsyd.dk

 

Børne- og Ungdomspsykiatri Sydjylland, Aabenraa

 

Sanne Kloppenborg

 

E-mail: sanne.kloppenborg@rsyd.dk

 
 
Børne- og Ungdomspsykiatri Sydjylland, Esbjerg
 
Allan Hvolby

 

E-mail: Allan.Hvolby@rsyd.dk

 

 

Kontaktperson: Peter Krautwald, pk@rsyd.dk


Siden er sidst opdateret 3-6-2021



Psykiatrien i Region Syddanmark | Lille Grundet Hulvej 25, bygning P | 7100 Vejle | Kontakt | Tilgængelighedserklæring