Gå til indhold
FORSIDEN | FOR ANSATTE | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |

Psykiatrien i Region SyddanmarkTil forsiden

Medarbejdere

 

Ledelse  
TPC foto

Marie Paldam Folker
Afdelingschef, antropolog

Telefon 2360 6589
Videotelefon marpaf@vrsyd.dk
Mail Marie.Paldam.Folker@rsyd.dk

Twitter @Mariefolker

Leder af Telepsykiatrisk Center, Internetpsykiatrien og Netværkssekretariatet for Psykiatrisk Forskning 

 
   
Udvikling og implementering   
Konsulent Johan Rasmussen

Johan Rasmussen
Fagleder, specialkonsulent, cand.soc.pkl

Telefon 3056 3371
Videotelefon Johan.rasmussen@vrsyd.dk
Mail Johan.Rasmussen@rsyd.dk

Udvikling og implementering af digitale værktøjer i psykiatrien. Offentlig privat innovationsarbejde (OPI). Kvalitetssikring af apps. Patient rapporterede oplysninger (PRO) og egenmonitorering

 
Projektmedarbejder Anders Bay-Smidt

Anders Bay-Smidt
Konsulent, Cand. it

Telefon 2479 8023
Mail: Anders.Bay-Smidt@rsyd.dk

Udvikling og implementering af digitale teknologier i psykiatrien. Projektleder for Mindapps.dk

 
TPC Isabella Kolding Bendixen

Isabella Kolding Bendixen
Konsulent, designingeniør

Telefon 4038 3474
Videotelefon 49568@rsyd.dk 
Mail Isabella.Kolding.Bendixen@rsyd.dk

Implementering af videokonsultationer i Psykiatrien

På barsel

 
 
Konsulent Trine Helverskov

Trine Helverskov
Specialkonsulent, cand.scient.san.publ.

Telefon 2360 6597
Videotelefon 49567@rsyd.dk
Mail Trine.Helverskov@rsyd.dk  

Camilla.Carlsen.Bechsgaard@rsyd.dk  Camilla.Carlsen.Bechsgaard@rsyd.dk Twitter @THelverskov

Implementering af videokonsultationer i psykiatrien. Udvikling af nye digitale indsatser i psykiatrien. Interventionsdesign og evaluering

 
Konsulent Jakob Mejlholm

Jakob Mejlholm
Specialkonsulent, cand.mag. i Dansk

Telefon 2479 7930
Mail Jakob.Mejlholm@rsyd.dk

Projektleder på Mindhelper.dk, portal om mental sundhed for børn og unge, udvikling af prototyper på applikationer

 
TPC Birgitte

Birgitte Lund Ronøe Nielsen
Projektmedarbejder, multimediedesigner og bachelor i Digital Konceptudvikling

Telefon 2479 0284
Mail Birgitte.Lund.Ronoe.Nielsen@rsyd.dk

Social Media Manager på Mindhelper.dk, portal om mental sundhed for børn og unge

 
TPC

Christine Haslev
Konsulent, cand. scient. 

Telefon 
 Mail Christine.Haslev@rsyd.dk

Implementering af videokonsulationer i psykiatrien. Udvikling og evaluering af apps

På barsel

 
tpc thomas

Thomas Lambertsen Binzer
Konsulent, civilingeniør 

Telefon 2360 6596
 Mail Thlb@rsyd.dk

Datamangement, implementering af videokonsultationer i psykiatrien

 
Kristine - TPC

Kristine Falk Pedersen
Konsulent

Telefon 2921 4932
Mail Kristine.Falk.Pedersen@rsyd.dk

Implementering af videokonsultationer i Psykiatrien

 

 
TPC

Mark Buskbjerg
Kommunikationskonsulent, Cand.scient i antropologi

Telefon: 2478 7984
Mail: mark.buskbjerg@gmail.com

Kommunikationskonsulent på Mindhelper, portal om mental sundhed for børn og unge. Udvikling, brugerinddragelse og test af digitale produkter.

 
Elisabeth TPC

Elisabeth Stauenberg Heckmann
Stud.cand.scient.san

Telefon 2466 9357
Mail Elisabeth.S.Heckmann@rsyd.dk

 
Bjørk TPC

Bjørk Helena Sanvig Knudsen
Projektmedarbejder, stud.psyk.

Mail Bjork.Helena.Sandvig.Knudsen@rsyd.dk

 
TPC

Alberthe Møller
Projektmedarbejder, stud.scient.san.publ.

Telefon 2467 2943
Mail Alberthe.Moller@rsyd.dk

 
TPC

Jakob Hyldig Nielsen
Projektmedarbejder, stud.psyk.

Telefon 2466 9357
Mail Jakob.Hyldig.Nielsen@rsyd.dk

 
Paula TPC

Paula Wibroe Leth
Projektmedarbejder

Mail Paula.Wibroe.Leth@rsyd.dk

 

 
Linn TPC

Linn Søndergaard Lindegaard
Projektmedarebjder, stud.psyk.

Mail Linn.Sondergaard.Lindegaard@rsyd.dk

Brevkasseskribent på Mindhelper.dk, portal om mental sundhed for børn og unge

 

 

 
Internetpsykiatrien   
TPC foto

Hildur Finnbogadottir
Psykolog og ph.d.

Telefon 4038 3477
Mail Hildur.finnbogadottir@rsyd.dk

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri samt på forskningsprojekt om blended care

 
Psykolog Ditte-Marie Kjærgaard Jakobsen

Ditte-Marie Kjærgaard Jakobsen
Psykolog  

Telefon 2479 7958
Mail: Ditte-Marie.Kjaergaard.Jakobsen@rsyd.dk

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri samt på forskningsprojekt om blended care

 

 
Psykolog Marie Drengsgaard Jørgensen

Marie Drengsgaard Jørgensen
Psykolog

Telefon 2155 0218
Mail Marie.Drengsgaard.Jorgensen@rsyd.dk

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

På barsel

 
Aut. psykolog Anne-Mette Rasmussen

Anne-Mette Rasmussen
Aut. psykolog

Telefon 2155 0217
Mail Anne-Mette.Rasmussen3@rsyd.dk

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri 

 
Mikael - TPC

Mikael Tornhøj Larsen
Aut. psykolog

Telefon 2964 9713
Mail Mikael.Tornhoj.Larsen2@rsyd.dk

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

 
Mathias - TPC

Mathias Torp Ernst
Psykolog

Telefon 2964 9705
Mail Mathias.Torp.Ernst@rsyd.dk

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

 
Kristian - TPC

Kristian La Cour Andersen
Aut. psykolog

Telefon 2964 9702
Mail Kristian.La.Cour.Andersen@rsyd.dk

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

 
TPC

Camilla Vestergaard Havsteen
Psykolog

Telefon 2180 9853
Mail Camilla.Vestergaard.Havsteen@rsyd.dk

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

 

 
TPC - Camilla Sødequist

Camilla Sødequist
Psykolog

Telefon 2467 2887
Mail Camilla.Sodequist@rsyd.dk

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

 
TPC - Jeanette Karstensen

Jeanette Karstensen
Psykolog

Telefon 2467 3141
Mail Jeanette.Karstensen2@rsyd.dk

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

 
TPC - Maria

Maria Øster Andersen
Praktikant i Internetpsykiatrien
Mail Maria.Oster.Andersen@rsyd.dk

Specialeskrivning om pårørende indragelse i internetbehandling

 
Emma TPC

Emma Louise Raunsholt
Praktikant i Internetpsykiatrien

Mail Emma.Louise.Raunsholt@rsyd.dk

Arbejder med online behandling af angst og depression

 
Nina TPC

Nina Walaker Jakobsen
Praktikant i Internetpsykiatrien

Mail Nina.Walaker.Jakobsen@rsyd.dk

Arbejder med online behandling af angst og depression

 
Konsulent Thomas Bjørnestad Platz

Thomas Bjørnestad Platz
Specialkonsulent, cand.scient.pol.

Telefon 3056 3364
Mail tbp@rsyd.dk

Strategi og organisation, tværgående koordinering, udvikling af forskningsområdet, ansvarlig for kommunikation

 

 

 
Telepsykiatrisk Forskningsenhed  
TPC Mia

Mia Beck Lichtenstein
Forskningsleder og lektor, aut. psykolog, ph.d. 

Telefon 2479 7943
Mail: Mia.Beck.Lichtenstein@rsyd.dk

Twitter @MiaLichtenstein

Udvikling af telepsykiatriske forskningsprojekter samt etablering af nationalt og internationalt forskningssamarbejde

 
TPC Lone Fisker

Lone Fisker
Cand.mag., sygeplejerske og ph.d.-studerende

Telefon 2492 5006
Videotelefon lone.fisker@vrsyd.dk
Mail Lone.Fisker@rsyd.dk 

Forskning i video anvendt i udredning, monitorering og behandling hos ældre med depres

 
Sygeplejerske og postdoc Jens Peter Hansen

Jens Peter Hansen
Sygeplejerske og postdoc, ph.d.

Telefon 9944 7151
Videotelefon Jens.peter.hansen@vrsyd.dk
Mail Jens.Peter.Hansen@rsyd.dk

Understøttelse af forskningsprojekter i telepsykiatri og e-mental health 

 
Stig Helweg-Jørgensen

Stig Helweg-Jørgensen
Aut. psykolog, ph.d.-studerende

Telefon: 3131 0828
Mail Stig.Helweg@rsyd.dk

Forsker i effekt og brugbarhed af patienters selv-monitorerering af psykoterapeutiske delmål og terapi-outcome via smartphone. Ekspert i psykoterapi af borderline personlighedsforstyrrelse og dialektisk adfærdsterapi

 
TPC

Trine Theresa Holmberg
Forskningsassistent, cand.psych.

Telefon 2479 7984
Mail Trine.Theresa.Holmberg@rsyd.dk

Forskningsunderstøttelse og koordinering

 
TPC Anne-Marie Møller

Anne Marie Møller
Cand.scient.san.publ., ph.d.-studerende

Telefon 4038 3472
Mail Anne.Marie.Moller@rsyd.dk

Forskning i hvordan behandlere og patienter oplever Telepsykiatrisk Hjemmebehandling. Resultaterne skal bl.a. bruges til evaluering af behandlingen

På barsel

 

Associeret professor, Dr. og ph.d. Heleen Riper

 

 

Heleen Riper
Associeret professor, Dr. og ph.d.

Heleen Riper er professor ved VU University Amsterdam i Holland og en af Europas førende forskere indenfor telepsykiatri  

Mail h.riper@vu.nl

Www www.heleenriper.nl
Twitter Twitter@heleenriper

Artikel i Dagens Medicin 30. oktober 2015: Hollandsk professor til psykiatrien i Syddanmark 

 
TPC

Kristine Tarp
Post doc., antropolog, ph.d.

Telefon 2466 1404
Mail Kristine.Tarp@rsyd.dk

Principal Investigator på den danske del af EU Horizon 2020 forskningsprojektet ImplementAll, vedr. implementering af Internetpsykiatrien i Region Syddanmark

 
Lars TPC

Lars Clemmensen
Post doc., Psykolog og PhD.

Telefon 2155 0216
Mail Lars.Clemmensen@rsyd.dk

Projektleder på et randomiseret kontrolleret studie om effekten af VR-baseret behandling af socialfobi

 
TPC - Magnus

Magnus Kristoffer Omdahl
Forskningspraktikant

Mail Magnus.Kristoffer.Omdahl@rsyd.dk

Praktikant i forskningsenheden

 
TPC - Esben

Esben Skov Jensen
Forskningspraktikant

Mail Esben.Skov.Jensen2@rsyd.dk

Praktikant i forskningsenheden

 

 
Rita TPC

Rita Ghassan Merza
Forskningspraktikant

Mail Rita.Ghassan.Merza@rsyd.dk

Praktikant i forskningsenheden

 
Administration og Netværkssekretariatet for Psykiatrisk Forskning  
Administrativ leder Jeanette Dahl

Jeanette Dahl
Administrativ leder

Telefon 3056 3372
Mail Jeanette.Dahl@rsyd.dk

 Administrationen

 

 
TPC - Christian

Christian Sibbersen
Statistisk konsulent  

Telefon 2461 2344
Mail Christian.Sibbersen@rsyd.dk

Statistisk rådgivning i forbindelse med forskningsdesign, analysemetoder, fortolkning, datakilder, etc. 

 
Administrativ medarbejder Henrik Christensen

Henrik Christensen
Administrativ medarbejder

Telefon 2364 2018
Mail Henrik.Christensen@rsyd.dk 

Administrationen

 
Administrativ medarbejder, Lene Ebersbach Højfeldt

Lene Ebersbach Højfeldt
Administrativ medarbejder

Telefon 4038 3480
Mail Lene.Ebersbach.Hojfeldt@rsyd.dk

Administrationen

 

 
Charlotte Ny - TPC

Charlotte Kjellstrøm
Koordinator/Administrativ medarbejder

Telefon 2478 8190
Mail Chk@rsyd.dk 

 Administrationen

 

 
TPC

Julie Herhold Larsen
Administrativ medarbejder

Telefon 2158 4710
Mail Julie.Herhold.Larsen@rsyd.dk 

  Administrationen

 

 
Tpc - Pia

Pia Juul
Assistent

Telefon 2158 4710
Mail Pia.Juul2@rsyd.dk
Administrationen

På barsel

 

 
Konsulent Ewa Lizis-Younes

Ewa Lizis-Younes
Specialkonsulent, cand. mag. og exam. oecon. 

Telefon 5177 9094
Mail Ewa.Lizis.Younes@rsyd.dk

Understøttelse af Strategirådet for Psykiatrisk Forskning og Forskningsudvalget, udvikling af forskningsområdet samt vejledning af ansøgere til Psykiatriens Forskningsfond mv.

 
 

 

 

 


 Leder af Psykiatriens medicinrådgivning
Klinisk bistand og supervision Medicinrådgivning om psykofarmaka
Medicingennemgang og undervisningInitiativtager til Internetpsykiatrien og pioner inden for internetbaseret psykologbehandling i Danmark   Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri 

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri


Siden er sidst opdateret d. 20-03-2019 af Psykiatrien i Syddanmark.



Psykiatrien i Region Syddanmark | Lille Grundet Hulvej 25, bygning P | 7100 Vejle | Kontakt