Gå til indhold
FORSIDEN | FOR ANSATTE | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |

Psykiatrien i Region SyddanmarkTil Region SyddanmarkTil forsiden

Telepsykiatrisk Center

Telepsykiatrisk Center
Heden 11, 1. og 3. sal
5000 Odense C
Telefon 9944 9550
Mail telepsykiatriskcenter@rsyd.dk
Borgerhenvendelse skal ske digitalt via e-Boks

 

Find vej og parkering

Oversigtskort med parkeringsforhold til Telepsykiatrisk Center

OBS! Du skal registrere din parkering på en tablet/skærm i bygningen

Internetpsykiatrien

Telefon 9944 9560
Mail ipsyk@rsyd.dk
Borgerhenvendelse skal ske digitalt via e-Boks


Samarbejde og pressehenvendelser
Afdelingschef Marie Paldam Folker
Telefon 2360 6589
Mail mpf@rsyd.dk

 

Illustration af mand med headset foran videoskærm

 

Ledelse  

Marie Paldam Folker
Afdelingschef
Telefon 2360 6589
Mail Marie.Paldam.Folker@rsyd.dk
Leder af Telepsykiatrisk Center

 

Udvikling og implementering  

Lisbeth Thisted Andersen
Teamleder
Telefon 2979 6434
Mail lta@rsyd.dk


Anders Bay-Smidt
Konsulent, Cand. it
Telefon 2479 8023
Mail: Anders.Bay-Smidt@rsyd.dk
Udvikling og implementering af digitale teknologier i psykiatrien. Projektleder for Mindapps.dk


Trine Helverskov
Specialkonsulent, cand.scient.san.publ.
Telefon 2360 6597
Videotelefon 49567@rsyd.dk
Mail Trine.Helverskov@rsyd.dk
Twitter @THelverskov
Implementering af videokonsultationer i psykiatrien. Udvikling af nye digitale indsatser i psykiatrien. Interventionsdesign og evaluering


Jakob Mejlholm
Specialkonsulent, cand.mag. i Dansk
Telefon 2479 7930
Mail Jakob.Mejlholm@rsyd.dk
Projektleder på Mindhelper.dk, portal om mental sundhed for børn og unge, udvikling af prototyper på applikationer


Birgitte Lund Ronøe Nielsen
Projektmedarbejder, multimediedesigner og bachelor i Digital Konceptudvikling
Telefon 2479 0284
Mail Birgitte.Lund.Ronoe.Nielsen@rsyd.dk
Social Media Manager på Mindhelper.dk, portal om mental sundhed for børn og unge


Thomas Lambertsen Binzer
Konsulent, civilingeniør
Telefon 2360 6596
Mail Thlb@rsyd.dk
Datamangement, implementering af videokonsultationer i psykiatrien


Kristine Falk Pedersen
Konsulent
Telefon 2921 4932
Mail Kristine.Falk.Pedersen@rsyd.dk
Implementering af videokonsultationer i Psykiatrien


Mark Buskbjerg
Kommunikationskonsulent, Cand.scient i antropologi
Telefon 2478 7984
Mail: Mark.Buskbjerg@rsyd.dk
Kommunikationskonsulent på Mindhelper, portal om mental sundhed for børn og unge. Udvikling, brugerinddragelse og test af digitale produkter.

Malene Lagoni
Konsulent
Telefon 24797958
Mail Malene.Anni.Lagoni@rsyd.dk
Videoløsninger i MitSygehus og Internetbaseret behandling


Mette Craggs
Konsulent
Telefon 2916 0860
Mail mac@rsyd.dk
Konsulent i projektet Implementall


Emilie Nielsen
Konsulent
Telefon 2466 9245
Mail Emilie.Nielsen@rsyd.dk
Konsulent i projektet Implementall

Bjørk Helena Sanvig Knudsen
Projektmedarbejder, stud.psyk
Mail Bjork.Helena.Sandvig.Knudsen@rsyd.dk


Alberthe Møller
Projektmedarbejder, stud.scient.san.publ.
Telefon 2467 2943
Mail Alberthe.Moller@rsyd.dk


Linn Søndergaard Lindegaard
Projektmedarbejder, stud.psyk.
Mail Linn.Sondergaard.Lindegaard@rsyd.dk
Brevkasseskribent på Mindhelper.dk, portal om mental sundhed for børn og unge   

 

Internetpsykiatrien  

Ulla Damgaard-Sørensen
Ledende psykolog og teamleder
Telefon 4038 3474
Mail uds@rsyd.dk

Hildur Finnbogadottir
Psykolog og ph.d.
Telefon 4038 3477
Mail Hildur.finnbogadottir@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri samt på forskningsprojekt om blended care


Rie Eg Sell
Psykolog
Telefon 2332 5285
Mail Rie.Eg.Sell@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri
 

Cecilia Schøler Nielsen
Psykolog
Telefon 2334 0498
Mail Cecilie.Scholer.Nielsen@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri


Tina Poulsgaard Jeppesen
Psykolog
Telefon 2964 9702
Mail Tina.Poulsgaard.Jeppesen@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

Frederik Lind
Psykolog
Telefon 2964 9483
Mail Frederik.Lind@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

Maria Abdelhadi
Psykolog
Telefon 2964 9504
Mail Maria.Abdelhadi@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

Nanna Grønning
Psykolog
Telefon
Mail Nanna.Gronning@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri

 

Telepsykiatrisk Forskningsenhed  

Mia Beck Lichtenstein
Forskningsleder og lektor, aut. psykolog, ph.d.
Telefon 2479 7943
Mail: Mia.Beck.Lichtenstein@rsyd.dk
Twitter @MiaLichtenstein
Udvikling af telepsykiatriske forskningsprojekter samt etablering af nationalt og internationalt forskningssamarbejde
 Læs mere om Mia Beck Lichtenstein på SDU's hjemmeside


Trine Theresa Holmberg
Forskningsassistent, cand.psych.
Telefon 2479 7984
Mail Trine.Theresa.Holmberg@rsyd.dk
Forsker i angstbehandling med app teknologi


Kristine Tarp
Post doc., antropolog, ph.d.
Telefon 2466 1404
Mail Kristine.Tarp@rsyd.dk
Forsker i den danske del af EU Horizon 2020 forskningsprojektet ImplementAll, vedr. implementering af Internetpsykiatrien i Region Syddanmark
Læs mere om Kristine Tarp på SDU's hjemmeside


Lars Clemmensen
Post doc., Psykolog og PhD.
Telefon 2155 0216
Mail Lars.Clemmensen@rsyd.dk
Forsker i effekten af Virtual Reality til behandling af socialfobi


Stig Helweg-Jørgensen
Aut. psykolog, ph.d.-studerende
Telefon: 3131 0828
Mail Stig.Helweg@rsyd.dk
Forsker i internetbaseret behandling af borderline personlighedsforstyrrelse
Læs mere om Stig Helweg-Jørgensen på SDU's hjemmeside

Mathias Torp Ernst
Psykolog
Telefon 2964 9705
Mail Mathias.Torp.Ernst@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri


Anne Marie Møller
Cand.scient.san.publ., ph.d.-studerende
Telefon 4038 3472
Mail Anne.Marie.Moller@rsyd.dk
Forsker i hvordan behandlere og patienter oplever Telepsykiatrisk Hjemmebehandling
Læs mere om Anne Marie Møller på SDU's hjemmeside


Heleen Riper
Adjungeret professor, Dr. og ph.d.
Mail h.riper@vu.nl
Www www.heleenriper.nl
Twitter Twitter@heleenriper
Heleen Riper er professor ved VU University Amsterdam i Holland og en af Europas førende forskere indenfor telepsykiatri

Esben Skov Jensen
Forskningsassistent og psykolog
Telefon 2332 5066
Mail Esben.Skov.Jensen2@rsyd.dk


Lauge Hastrup
Forskningsassistent
Telefon 2180 9853
Mail Lauge.Haastrup@rsyd.dk


Jakob Hyldig Nielsen
Forskningspraktikant, Stud. Psyk.
Telefon 2466 9357
Mail Jakob.Hyldig.Nielsen@rsyd.dk

Jacob Bøilerehauge Bindzus
Forskningspraktikant
Mail Jacob.Boilerehauge.Bindzus@rsyd.dk


Eik Runge
Forskningspraktikant
Mail Eik.Runge@rsyd.dk

Angelina Mellentin
Post doc
Telefon
Mail Angelina.Isabella.Mellentin@rsyd.dk

Kim Mathiasen
Psykolog og koordinator
Telefon 6167 7747
Mail Kim.Mathiasen@rsyd.dk

Søren Lange Nielsen
Forskningsassistent
Telefon
Mail Soren.Lange.Nielsen@rsyd.dk
 

Administration

Jeanette Dahl
Administrativ leder
Telefon 3056 3372
Mail Jeanette.Dahl@rsyd.dk
Faglig leder i Administrationen og projektøkonomi


Henrik Christensen
Administrativ medarbejder
Telefon 2364 2018
Mail Henrik.Christensen@rsyd.dk
IT, bogholderi og Indkøb


Charlotte Kjellstrøm
Koordinator/Administrativ medarbejder
Telefon 2478 8190
Mail Chk@rsyd.dk
HR og Internetpsykiatrien


Julie Herhold Larsen
Administrativ medarbejder
Telefon 2158 4710
Mail Julie.Herhold.Larsen@rsyd.dk
Internetpsykiatrien og web

Ramlo Mohamed
Datamanager
Telefon 2964 9713 
Mail ram@rsyd.dk
Datamanaging på tværs af centerets teams

 



Siden er sidst opdateret 29-5-2020



Psykiatrien i Region Syddanmark | Lille Grundet Hulvej 25, bygning P | 7100 Vejle | Kontakt