Dette er tekstversionen af Telepsykiatrisk Center
Klik her for at komme til den grafiske version af Telepsykiatrisk Center

Forside - Læs op - Sitemap


Telepsykiatrisk Center


Telepsykiatrisk Center
Heden 11, 1. og 3. sal
5000 Odense C
Telefon 9944 9550
Mail telepsykiatriskcenter@rsyd.dk
Borgerhenvendelse skal ske digitalt via E-boks


Internetpsykiatrien
Telefon 9944 9560
Mail ipsyk@rsyd.dk
Borgerhenvendelse skal ske digitalt via E-boks


Samarbejde og pressehenvendelser
Afdelingschef Marie Paldam Folker
Telefon 2360 6589
Mail mpf@rsyd.dk

 

Videokonsultationer ikoner video

 

Ledelse  

Marie Paldam Folker
Afdelingschef
Telefon 2360 6589
Mail Marie.Paldam.Folker@rsyd.dk
Leder af Telepsykiatrisk Center, Internetpsykiatrien og Netværkssekretariatet for Psykiatrisk Forskning

 

Udvikling og implementering  

Lisbeth Thisted Andersen
Teamleder
Telefon 2979 6434
Mail lta@rsyd.dk


Johan Rasmussen
Specialkonsulent, cand.soc.pkl
Telefon 3056 3371
Videotelefon Johan.rasmussen@vrsyd.dk
Mail Johan.Rasmussen@rsyd.dk
Udvikling og implementering af digitale værktøjer i psykiatrien. Offentlig privat innovationsarbejde (OPI). Kvalitetssikring af apps. Patient rapporterede oplysninger (PRO) og egenmonitorering


Anders Bay-Smidt
Konsulent, Cand. it
Telefon 2479 8023
Mail: Anders.Bay-Smidt@rsyd.dk
Udvikling og implementering af digitale teknologier i psykiatrien. Projektleder for Mindapps.dk


Isabella Kolding Bendixen
Konsulent, designingeniør
Telefon 4038 3474
Videotelefon 49568@rsyd.dk
Mail Isabella.Kolding.Bendixen@rsyd.dk
Implementering af videokonsultationer i Psykiatrien
På barsel


Trine Helverskov
Specialkonsulent, cand.scient.san.publ.
Telefon 2360 6597
Videotelefon 49567@rsyd.dk
Mail Trine.Helverskov@rsyd.dk
Twitter @THelverskov
Implementering af videokonsultationer i psykiatrien. Udvikling af nye digitale indsatser i psykiatrien. Interventionsdesign og evaluering


Jakob Mejlholm
Specialkonsulent, cand.mag. i Dansk
Telefon 2479 7930
Mail Jakob.Mejlholm@rsyd.dk
Projektleder på Mindhelper.dk, portal om mental sundhed for børn og unge, udvikling af prototyper på applikationer


Birgitte Lund Ronøe Nielsen
Projektmedarbejder, multimediedesigner og bachelor i Digital Konceptudvikling
Telefon 2479 0284
Mail Birgitte.Lund.Ronoe.Nielsen@rsyd.dk
Social Media Manager på Mindhelper.dk, portal om mental sundhed for børn og unge


Christine Haslev
Konsulent, cand. scient.
Telefon
Mail Christine.Haslev@rsyd.dk
Implementering af videokonsulationer i psykiatrien. Udvikling og evaluering af apps
På barsel


Thomas Lambertsen Binzer
Konsulent, civilingeniør
Telefon 2360 6596
Mail Thlb@rsyd.dk
Datamangement, implementering af videokonsultationer i psykiatrien


Kristine Falk Pedersen
Konsulent
Telefon 2921 4932
Mail Kristine.Falk.Pedersen@rsyd.dk
Implementering af videokonsultationer i Psykiatrien


Mark Buskbjerg
Kommunikationskonsulent, Cand.scient i antropologi
Telefon: 2478 7984
Mail: mark.buskbjerg@gmail.com
Kommunikationskonsulent på Mindhelper, portal om mental sundhed for børn og unge. Udvikling, brugerinddragelse og test af digitale produkter.


Bjørk Helena Sanvig Knudsen
Projektmedarbejder, stud.psyk.
Mail Bjork.Helena.Sandvig.Knudsen@rsyd.dk


Alberthe Møller
Projektmedarbejder, stud.scient.san.publ.
Telefon 2467 2943
Mail Alberthe.Moller@rsyd.dk


Linn Søndergaard Lindegaard
Projektmedarebjder, stud.psyk.
Mail Linn.Sondergaard.Lindegaard@rsyd.dk
Brevkasseskribent på Mindhelper.dk, portal om mental sundhed for børn og unge   

 

Internetpsykiatrien  

Hildur Finnbogadottir
Psykolog og ph.d.
Telefon 4038 3477
Mail Hildur.finnbogadottir@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri samt på forskningsprojekt om blended care


Ditte-Marie Kjærgaard Jakobsen
Psykolog
Telefon 2479 7958
Mail: Ditte-Marie.Kjaergaard.Jakobsen@rsyd.dk 
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri samt på forskningsprojekt om blended care
På barsel


Marie Drengsgaard Jørgensen
Psykolog
Telefon 2155 0218
Mail Marie.Drengsgaard.Jorgensen@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri
På barsel


Anne-Mette Rasmussen
Aut. psykolog
Telefon 2155 0217
Mail Anne-Mette.Rasmussen3@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri


Mikael Tornhøj Larsen
Aut. psykolog
Telefon 2964 9713
Mail Mikael.Tornhoj.Larsen2@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri


Mathias Torp Ernst
Psykolog
Telefon 2964 9705
Mail Mathias.Torp.Ernst@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri


Kristian La Cour Andersen
Aut. psykolog
Telefon 2964 9702
Mail Kristian.La.Cour.Andersen@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri


Camilla Vestergaard Havsteen
Psykolog
Telefon 2180 9853
Mail Camilla.Vestergaard.Havsteen@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri


Camilla Sødequist
Psykolog
Telefon 2467 2887
Mail Camilla.Sodequist@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri


Jeanette Karstensen
Psykolog
Telefon 2467 3141
Mail Jeanette.Karstensen2@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri


Rie Eg Sell
Psykolog
Telefon
Mail Rie.Eg.Sell@rsyd.dk
Klinisk psykolog med fokus på behandling af angst og depression via internetpsykiatri


Emma Louise Raunsholt
Praktikant i Internetpsykiatrien
Mail Emma.Louise.Raunsholt@rsyd.dk
Arbejder med online behandling af angst og depression


Nina Walaker Jakobsen
Praktikant i Internetpsykiatrien
Mail Nina.Walaker.Jakobsen@rsyd.dk
Arbejder med online behandling af angst og depression

 

Telepsykiatrisk Forskningsenhed  

Mia Beck Lichtenstein
Forskningsleder og lektor, aut. psykolog, ph.d.
Telefon 2479 7943
Mail: Mia.Beck.Lichtenstein@rsyd.dk
Twitter @MiaLichtenstein
Udvikling af telepsykiatriske forskningsprojekter samt etablering af nationalt og internationalt forskningssamarbejde
Læs mere på SDU's hjemmeside


Trine Theresa Holmberg
Forskningsassistent, cand.psych.
Telefon 2479 7984
Mail Trine.Theresa.Holmberg@rsyd.dk
Forsker i angstbehandling med app teknologi


Kristine Tarp
Post doc., antropolog, ph.d.
Telefon 2466 1404
Mail Kristine.Tarp@rsyd.dk
Forsker i den danske del af EU Horizon 2020 forskningsprojektet ImplementAll, vedr. implementering af Internetpsykiatrien i Region Syddanmark
Læs mere på SDU's hjemmeside


Lars Clemmensen
Post doc., Psykolog og PhD.
Telefon 2155 0216
Mail Lars.Clemmensen@rsyd.dk
Forsker i effekten af Virtual Reality til behandling af socialfobi


Stig Helweg-Jørgensen
Aut. psykolog, ph.d.-studerende
Telefon: 3131 0828
Mail Stig.Helweg@rsyd.dk
Forsker i internetbaseret behandling af borderline personlighedsforstyrrelse
Læs mere på SDU's hjemmeside


Anne Marie Møller
Cand.scient.san.publ., ph.d.-studerende
Telefon 4038 3472
Mail Anne.Marie.Moller@rsyd.dk
Forsker i hvordan behandlere og patienter oplever Telepsykiatrisk Hjemmebehandling
På barsel
Læs mere på SDU's hjemmeside


Heleen Riper
Adjungeret professor, Dr. og ph.d.
Heleen Riper er professor ved VU University Amsterdam i Holland og en af Europas førende forskere indenfor telepsykiatri
Mail h.riper@vu.nl
Www www.heleenriper.nl
Twitter Twitter@heleenriper


Esben Skov Jensen
Studentermedhjælper, Stud. Psyk.
Mail Esben.Skov.Jensen2@rsyd.dk


Rita Ghassan Merza
Forskningspraktikant, Stud. Psyk.
Mail Rita.Ghassan.Merza@rsyd.dk
Praktikant i forskningsenheden

Jakob Hyldig Nielsen
Forskningspraktikant, Stud. Psyk.
Telefon 2466 9357
Mail Jakob.Hyldig.Nielsen@rsyd.dk

 

Administration og Netværkssekretariatet for Psykiatrisk Forskning

Jeanette Dahl
Administrativ leder
Telefon 3056 3372
Mail Jeanette.Dahl@rsyd.dk
Administrationen


Henrik Christensen
Administrativ medarbejder
Telefon 2364 2018
Mail Henrik.Christensen@rsyd.dk
Administrationen


Lene Ebersbach Højfeldt
Administrativ medarbejder
Telefon 4038 3480
Mail Lene.Ebersbach.Hojfeldt@rsyd.dk
Administrationen


Charlotte Kjellstrøm
Koordinator/Administrativ medarbejder
Telefon 2478 8190
Mail Chk@rsyd.dk
Administrationen


Julie Herhold Larsen
Administrativ medarbejder
Telefon 2158 4710
Mail Julie.Herhold.Larsen@rsyd.dk
Administrationen


Pia Juul
Administrativ medarbejder
Telefon 2158 4710
Mail Pia.Juul2@rsyd.dk
Administrationen
På barsel


Ewa Lizis-Younes
Specialkonsulent, cand. mag. og exam. oecon.
Telefon 5177 9094
Mail Ewa.Lizis.Younes@rsyd.dk
Understøttelse af Strategirådet for Psykiatrisk Forskning og Forskningsudvalget, udvikling af forskningsområdet samt vejledning af ansøgere til Psykiatriens Forskningsfond mv.




Region Syddanmark - Email: kontakt@regionsyddanmark.dk